офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за cічень–жовтень 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січень–жовтень 2013р. відносно січня–жовтня 2012р. становив 98,1%.

Скорочення випуску продукції спостерігалося у роботі підприємств переробної промисловості (індекс – 94,9%) та сфери з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (91,1%). У добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–жовтня попереднього року перевищено (101,5%).

У профільних видах діяльності переробної галузі досягти рівня виробництва січня–жовтня 2012р. не вдалося підприємствам машинобуду-вання (73,8%), з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення (85,4%), гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (90,7%), хімічних речовин і хімічної продукції (96,1%), харчової галузі (97,2%). При цьому позитивні результати зафіксовані в роботі текстильного виробництва, випуску одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (168,3%), з випуску меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (108,2%), виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності (103,3%), металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (100,3%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів підсумки фіксують зростання темпів виробництва (індекс – 101,5%) за рахунок підприємств з видобутку металевих руд (101,5%) та добування каменю, піску та глини (109,3%). Фактором якісної роботи стало збільшення випуску концентратів залізорудних неагломерованих на 2,6% та агломерованих на 0,1%.

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівня випуску продукції січня–жовтня 2012р. не досягнуто, і скорочення обсягів спостерігається на підприємствах з випуску напоїв, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалів та крохмальних продуктів, олії та тваринних жирів, з перероблення та консервування як овочів та фруктів, так і риби, а також інших харчових продуктів (індекси 72,1–98,6%). Водночас збільшився рівень виробництва готових кормів для тварин, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів (індекси 100,4–112,9%). У галузі зменшено випуск борошна (на 7,9%), соків фруктових та овочевих (на 11,6%), круп (на 9,2%), олії соняшникової нерафінованої (на 18,9%), вод натуральних мінеральних негазованих та газованих (на 6,9% та 34,3% відповідно). При цьому зріс випуск виробів ковбасних та йогурту чи інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 6,2% кожного), виробів здобних (на 12%), м’яса свійської птиці, великої рогатої худоби та свиней свіжого чи охолодженого (на 13%, 21,2%, 21,3% відповідно), масла вершкового (на 18,6%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 19,9%), сирів жирних (у 1,8 раза).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам у випуску одягу та у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. У галузі збільшено випуск курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних виробничих та професійних (на 27,2%), одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних чоловічого та хлопчачого (на 36,9%), одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних жіночого та дівчачого (на 40,6%), сорочок трикотажних машинного або ручного в’язання, чоловічих та хлопчачих (у 3,5 раза). При цьому скорочено випуск суконь, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 4%), комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 9,6%), светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 9,9%), піджаків й блейзерів, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 39,9%), спідниць та спідниць-брюк, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (65,4%).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 3,7%). При цьому скоротився випуск тари дерев’яної іншої та її частин (на 2,6%), коробок та ящиків з паперу та картону гофрованих (на 6,3%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6мм (на 10,2%), мішків та пакетів з паперу (на 20,6%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 35,4%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення у січні–жовтні 2013р. фіксується спад виробництва: підприємствами області випущено менше, ніж у відповідному періоді 2012р., смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 12,6%, коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового – на 13,7%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції скоротився випуск добрив азотних мінеральних чи хімічних на 0,7%, кислоти азотної, сульфоазотної, аміаку – на 0,9%, засобів мийних та для чищення – на 5,2%, пластмас у первинних формах – на 6,6%, фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів у водному середовищі – на 7,9%, кислоти сірчаної – на 23,5%.

Падіння рівня виробництва проти січня–жовтня 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (90,7%). Підприємствами з виготовлення продукції для будівництва зменшено випуск розчинів бетонних, готових для використання на 7,7%, вапна негашеного, гашеного та гідравлічного – на 10,7%, плиток та плит керамічних – на 10,4%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 32,3%, виробів вогнетривких – на 39%. Водночас у галузі збільшено виробництво клінкерів цементних на 2,8%, виробів багатошарових, ізолюючих зі скла – на 10,9%.

У металургії та металообробці області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–жовтня 2012р. (індекс – 100,3%). У металургійному виробництві приріст отримано підприємствами з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (102,2%) на тлі падіння обсягів випуску трубної продукції (86,1%). Тут збільшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям, на 1,3%, готового прокату чорних металів – на 5,1%, одночасно зменшено виплавку чавуну на 2,4%, випуск труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 10,8%.

У машинобудуванні проти січня–жовтня 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) скорочено більш, ніж на чверть (індекс – 73,8%), що стало результатом падіння випуску транспортних засобів (66,2%), електричного устатковання (77,5%), комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (90,9%). І це не під силу виправити підприємствам, які збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання (102,7%). У галузі зменшено як випуск акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (на 8,8%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 63,4%), так і обсяги виготовлення вузлів та деталей для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря суттєвий вплив на індекси промислової продукції має робота провідних енергогенеруючих та розподільчих підприємств області, діяльність яких повністю підпорядкована потребам економіки держави та графіку НДЦ – темп випуску продукції на них склав 90,8%. Загалом у січні–жовтні 2013р. вироблено електроенергії на 10,1% менше, ніж за січень–жовтень 2012р.

За січень–вересень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 152,6 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 129,2 млрд.грн. Наш вклад у загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності оцінюється у 18,7% і ділить лідерство з промисловістю Донеччини. У структурі регіонального обороту майже чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання; добувної промисловості й розроблення кар’єрів та результат діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) більше двох третин займають товари проміжного споживання (67,6%), енергія складає більше п’ятої частини (20,5%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,8% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 5%.

 

Сільське господарство

 

За січень–жовтень 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–жовтнем 2012р. зросло на 26,7%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 35,3%, у господарствах населення – на 16%.

Станом на 1 листопада п.р. одержано 3,4 млн.т зерна (у початково оприбуткованій вазі), що у 2 рази більше, ніж на відповідну дату 2012р. З кожного гектара обмолоченої площі одержано по 31,7 ц зерна (на 15,7 ц більше, ніж  торік).

На початок листопада  кукурудза на зерно зібрана на 227,6 тис.га, з цієї площі одержано 924,4 тис.т зерна, при середній урожайності 40,6 ц з га (на відповідну дату у 2012р. було 17,3 ц з га). Соняшника намолочено понад 1 млн.т, що на третину перевищує минулорічний показник.

Усіма категоріями господарств накопано 530,5 тис.т картоплі, що на 10,2% більше, ніж на відповідну дату 2012р. Виробництво овочів скоротилося проти минулорічного на 9,1% і склало 567,1 тис.т. Плодоягідної продукції зібрано 165,1 тис.т, або на 6,4% більше.

Сільськогосподарськими підприємствами (крім малих) для забезпечення врожаю 2014р. підготовку ґрунту під посіви озимих культур, включаючи чисті пари, проведено на площі 498,5 тис.га, що на 9,8% менше минулого року; зяблеву оранку – на 258,2 тис.га, що на 28,2% менше, ніж торік. Озимі на зерно і зелений корм, включаючи ріпак, під урожай 2014р. посіяно на площі 475,5 тис.га, що на 10% менше минулорічного показника, у т.ч. зернові культури на зерно – на площі 406,9 тис.га (на 9,4% менше). Під посіви цих культур унесено 15,4 тис.т мінеральних (у поживних речовинах) та 130,3 тис.т органічних добрив, або у розрахунку на 1 га посівної площі – 32,4 кг мінеральних і 0,3 т органічних добрив (торік, відповідно, 23,3 кг та 0,3 т).

За січень–жовтень 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 230,1 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,2% більше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 298,7 тис.т молока (на 0,5% більше) та отримано 796,7 млн.шт. яєць (на 13,4% менше).

За розрахунками, на 1 листопада 2013р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 176,5 тис. голів (на 1,1% більше, ніж на 1 листопада 2012р.), у т.ч. корів – 82,4 тис. голів (на 0,5% більше); свиней – 569,6 тис. голів (на 0,2% більше), овець і кіз – 74 тис. голів (на 2,5% менше), птиці всіх видів – 18,7 млн. голів (на 6,8% менше).

У господарствах населення утримувалось 78,1% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,8%), у т.ч. корів – 80,7% (81,5%), свиней – 25,9% (28%), овець та кіз – 79,3% (77,9%), птиці всіх видів – 29,5% (28,1%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–жовтень 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. збільшився на 9%, у т.ч. продукції рослинництва – на 18,9%, продукції тваринництва, навпаки, зменшився на 2,5%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва складала 56,2%, тваринництва – 43,8% (у січні–жовтні 2012р. – відповідно 54,1% та 45,9%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–жовтні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. знизились на 7,2%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 11,4%, на продукцію тваринництва – на 1,1%.

На 1 листопада 2013р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1519,8 тис.т зерна (майже в 1,7 раза більше проти 1 листопада 2012р.), у т.ч. 832,1 тис.т пшениці (в 2 рази більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 889,2  тис.т зерна (в 1,6  раза більше), у т.ч. 508,5 тис.т пшениці, 176,2 тис.т кукурудзи, 160,3 тис.т ячменю, 4,5 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 630,6  тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 401,8 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 820,9 тис.т (на 30,9% більше проти 1 листопада 2012р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 382,3 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 438,6 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–жовтень 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 3865 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 91,7%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 70,7% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (16,6% та 12,7% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

Упродовж січня–вересня 2013р. прийнято (введено) в експлуатацію житлові будинки загальною площею 148,1 тис.м2, що на 16,7% менше, ніж у відповідному періоді 2012р. Переважну частку житла (76,7% загального обсягу) побудовано у міських поселеннях.

Значну частину (73,1% загального обсягу) житла прийнято в експлуатацію в одноквартирних будинках; 26,7% – у будинках з двома й більше квартирами та 0,2% – у гуртожитках.

Зростання обсягів житлового будівництва відбулося в 6 містах і 13 районах області.

Індивідуальними забудовниками споруджено 107,1 тис.м2 загальної площі житлових помешкань, що на 24,1% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року.

Найбільше житла прийнято в експлуатацію у м.Дніпропетровську (41,6%) та  у Дніпропетровському районі (21%).

Серед об’єктів соціальної сфери побудовано радіологічний корпус та амбулаторно-поліклінічні заклади на 200 і 436 відвідувань за зміну відповідно, дошкільні заклади на 100 місць.

 

Наукова діяльність

 

Науковцями 59 організацій та підприємств області упродовж січня–вересня 2013р. виконано наукових та науково-технічних робіт на суму 842,7 млн.грн., у т.ч. власними силами освоєно 700,3 млн.грн. Чисельність виконавців у порівнянні з відповідним періодом 2012р. зменшилась на 3,4% і дорівнювала 8,7 тис. осіб.

Внутрішні витрати на виконання робіт склали 642,3 млн.грн., або 81,8% валових. За рахунок державного бюджету профінансовано 25,4% робіт (162,9 млн.грн.).

 

Транспорт

 

За січень–жовтень 2013р. підприємствами транспорту перевезено 94,7 млн.т вантажів, що на 8,7% більше обсягу перевезень у січні–жовтні 2012р. Вантажооборот зменшився на 3,8% та склав 29,5 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористалися 450,2 млн. осіб, що на 2,3% менше, ніж торік. Водночас пасажирооборот збільшився на 2,7% і дорівнював 7,9 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 80,3 млн.т вантажів (на 2,3% більше, ніж у січні–жовтні 2012р.) та 31,1 млн. пасажирів (менше на 0,1%). Вантажооборот зменшився на 4,3% і становив 27,8 млрд.ткм,  пасажирооборот – на 0,3% та склав 3,1 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–жовтень 2013р. доставлено 13,8 млн.т вантажів, що в 1,7 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот зріс на 5,2% і дорівнював 1,7 млрд.ткм. Кількість обслугованих пасажирів збільшилась на 0,6% і становила 264,9 млн. осіб. Пасажирська робота склала 3,7 млрд.пас.км, що на 7,9% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 528,4 тис.т вантажів, що на 12,9% менше показника січня–жовтня 2012р. Вантажооборот зменшився на 17,1% та дорівнював 56,2 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 47,1 тис. пасажирів, що у 3,9 раза більше, ніж за січень–жовтень попереднього року. Пасажирооборот зріс в 1,6 раза і становив 0,6 млн.пас.км.

Авіаційним транспортом було перевезено 1,9  тис.т вантажів, вантажооборот склав 5,3 млн.ткм, що відповідно у 3,7 раза та 2 рази більше обсягів аналогічного періоду 2012р. Послугами авіаперевізників скористались 104,6 тис. осіб, пасажирооборот виконано в обсязі 72 млн.пас.км, що відповідно на 31,4% та в 1,6 раза більше показників січня–жовтня 2012р.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 147,8 млн. осіб (на 7,4% менше відповідно періоду минулого року), у т.ч. майже дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 6,3 млн. осіб (на 6,7% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,6% пасажирів.

 

Зв’язок

 

У січні–вересні 2013р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг пошти та зв’язку становили 1552,2 млн.грн., що на 8,9% менше показника січня–вересня 2012р. у тарифах 2013р. Із загального обсягу 1036,2 млн.грн. – доходи від послуг пошти та зв’язку населенню (зменшення на 7,5%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 57,8%, телефонного міського – 17,4%, комп’ютерного – 11,8%. Доходи від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складали 5,8%, поштових послуг – 3,2%, телефонного міжміського зв’язку – 2,5% та інших – 1,5%.

За станом на 1 жовтня 2013р. у телефонній мережі області нараховувалось 886,4 тис. основних телефонних апаратів (з урахуванням відомчих АТС), більшість з яких (93,4%) належить до міської мережі. Кількість універсальних таксофонів області у міській місцевості становила 512 одиниць, у сільській – 3.

На зазначену дату послуги мобільного (стільникового, транкінгового) зв’язку надавали 8 операторів, що обслуговували 3,8 млн. користувачів, 93,4% з яких складали фізичні особи.

 

Послуги

 

У жовтні 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,5 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 5,6% менше, ніж у жовтні 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 313 млн.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

У січні–вересні 2013р. обсяги експорту товарів складали 7493,9 млн.дол. США, імпорту - 3932 млн.дол., і проти аналогічного періоду попереднього року експорт зменшився на 3,3%, імпорт – на 20,9%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 3561,9 млн.дол. (у січні–вересні 2012р. – 2783 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 1,9 (торік - 1,6).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 150 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38% та 28,1%, Азії - 35,7% та 25,4%, Європи – 17,8% та 37,1%, Африки – 6,4% та 2,2%, Америки – 2% та 6,8%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу (з 01.07.2013 до складу країн-членів ЄС увійшла Хорватія). У січні-вересні 2013р. до них експортовано товарів на 1315,6  млн.дол. (17,6% експорту області), імпортовано - на 1401,8 млн.дол. (35,7% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту-імпорту товарів зменшились на 2,8% та 13,4% відповідно. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 367,5 млн.дол., Чехії – на 240,1 млн.дол., Словаччини – на 183,3 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини (на 322,9 млн.дол.), Польщі (на 259,5 млн.дол.) та Італії (на 125,5 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (38,2% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 35,9% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС – 5,4%.

У вартісному виразі за січень-вересень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 2859,3 млн.дол., руд, шлаків і золи – 1905,4 млн.дол., виробів з чорних металів – 1009,1 млн.дол., залізничних локомотивів – 350,5 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 244 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – 201,6 млн.дол., паперу та картону – 154,9 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, яких отримано на 555,4 млн.дол. (14,1% загального обсягу імпорту), палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки – на 534 млн.дол. (13,6%), полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 531,5 млн.дол. (13,5%), фармацевтичної продукції – на 412,5 млн.дол. (10,5%), чорних металів – на 378,6 млн.дол. (9,6%), засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 183,3 млн.дол. (4,7%), паперу та картону – на 126,9 млн.дол. (3,2%).

Станом на 1 жовтня 2013р. в економіку Дніпропетровщини іноземними інвесторами вкладено 465,6 млн.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг унесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій на 1 жовтня 2013р. становив 8912 млн.дол. (сформовано на підставі інформації юридичних осіб, скоригованої на величину різниці між ринковою та номінальною вартістю акцій, майна тощо. Дані про прямі інвестиції в область та з області є попередніми і використовуються Національним банком України для складання платіжного балансу та визначення міжнародної інвестиційної позиції).

З країн ЄС отримано 7935,3 млн.дол. (89% обсягу прямих інвестицій), з інших країн світу – 909,4 млн.дол. (10,2%), з країн СНД – 67,3 млн.дол. (0,8%).

В економіку країн світу 12 підприємствами області спрямовано 189,7 млн.дол. прямих інвестицій.

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–жовтень 2013р. становив 55,3 млрд.грн., що на 8,9% більше, ніж за аналогічний період 2012р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–жовтень 2013р. склав 1,2 млрд.грн. і проти відповідного періоду попереднього року зріс на 1,6%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 30,5 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 4,3% більше обсягу січня–жовтня 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за жовтень 2013р. становив 3,3 млрд.грн. і проти жовтня 2012р. у порівнянних цінах майже не змінився, проти вересня 2013р. – зріс на 4,9%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у жовтні 2013р. до попереднього місяця склав 100,4%, з початку року – 100%.

У жовтні 2013р. на споживчому ринку продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 0,6%. Найбільше зросли в ціні яйця та овочі (на 12,7% та 9% відповідно); у межах 1,4–0,9% – сало, сири, кисломолочна продукція, молоко, масло. У той же час помітно (на 3,2–1,5%) подешевшали олія соняшникова, продукти переробки зернових, фрукти. Ціни на м’ясо та м’ясопродукти, макаронні вироби, рибу та продукти з риби знизилися на 0,8–0,5%.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 0,3%.

Зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 0,3% відбулося за рахунок збільшення плати за скраплений газ (на 8,2%), гарячу воду, опалення (на 0,8%) внаслідок діючої в області диференційованої плати за гарячу воду.

Подорожчання автомобілів (на 1,3%) та послуг залізничного пасажирського транспорту (на 1,1%) спричинило підвищення цін у сфері транспорту у цілому на 0,3%.

Крім того, на 0,2% зросла вартість одягу і взуття, на 0,4–0,2% знизилися ціни на послуги ресторанів та готелів, закладів освіти, предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла.

За січень–жовтень 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 1,7%, у т.ч. найзначніше – фрукти та продукти переробки зернових (на 13,7% та 10% відповідно). У межах 7,5–3,6% зменшилися ціни на олію соняшникову, молоко, рибу та продукти з риби, м’ясо та м’ясопродукти, сало. Разом з цим суттєво подорожчали яйця (на 11,2%), цукор та кисломолочна продукція (однаково – на 5,4%), рис (на 5,2%), сири (на 4,1%), масло (на 4%). На 1,8–0,7% підвищилися ціни на сметану, маргарин, кондитерські вироби з борошна, макаронні вироби.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 8,9%, зокрема, на тютюнові вироби – 12,4%, алкогольні напої – 4,8%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива підвищилася на 1,3%, у т.ч. за скраплений газ – на 17,2%, гарячу воду, опалення – на 3,4%, квартиру – на 1,1%.

У сфері охорони здоров’я ціни зросли на 2,5%, а саме: на фармацевтичну продукцію – на 3%, амбулаторні послуги – на 2,2%, послуги лікарень – на 2%.

Підвищення цін у сфері транспорту на 1% в основному стало наслідком подорожчання автомобілів та транспортних послуг (на 3,3% та 2,4% відповідно). Водночас ціни на паливо та мастила знизилися на 3,1%.

Збільшення цін у сфері освіти загалом на 3,3% спричинене зростанням вартості послуг закладів дошкільної та початкової освіти на 7,7%, середньої – на 4,1%, вищої – на 0,8%.

На 1,1–0,4% стали дорожчими послуги сфери зв’язку, ресторанів та готелів, відпочинку та культури; на 0,6% подешевшали одяг і взуття.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–вересні п.р. становила 3310 грн., що у 2,9 раза перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності (у 2013 році угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів”), де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 40–82%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–вересня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 22,1%, або на 2,3 млн.грн. і за станом на 1 жовтня 2013р. склала 8,1 млн.грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за вересень п.р.

Із загального обсягу боргу 2,4 млн.грн. (29,8%) припадає на економічно активні підприємства, що на 24,7% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–вересня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах сільського, лісового та рибного господарства, у будівельних організаціях, на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності; в організаціях, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність, а також у тих, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування. У промисловості повністю виправилась ситуація на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

Разом з тим, поновилися зазначені борги на підприємствах по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції; а також водопостачання, каналізації, поводження з відходами і за станом на 1 жовтня 2013р. склали 95 тис.грн. і 71 тис.грн. відповідно. У 5,5 раза побільшали вони на підприємствах по виробництву меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин і устатковання і досягли 1,8 млн.грн.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, якому на початок жовтня п.р. не виплачено 253,6  тис.грн. Водночас повністю виправилась ситуація у містах Дніпродзержинську, Нікополі та Синельниковому, а також у Дніпропетровському, Новомосковському, Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 жовтня 2013р. дорівнювала 0,3 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 6924 грн., що у 2,1 раза більше розміру середньої заробітної плати в області у вересні 2013р.

 

Надання субсидій. У січні–вересні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 31,6 тис. сімей, призначено таку допомогу 30,7 тис. сімей на суму 3,1 млн.грн.

Субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–вересні 2013р. було призначено 4,2 тис. сімей на загальну суму 3,2 млн.грн. Усі сім’ї зазначену допомогу отримали.

 

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–вересень 2013р. склали 2610,8 млн.грн., або 106,7% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно 2627,5 млн.грн. та 104,3%).

За станом на 1 жовтня 2013р. населення області заборгувало 1715,9  млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 103,1 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП збільшилась на 4% порівняно з минулорічним показником.

У вересні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 173 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 192 млн.грн., крім того, за електропостачання – 68,2 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 111% (у вересні 2012р. – 118,6%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–жовтні 2013р. офіційного статусу безробітних набули 52,1 тис. громадян. Водночас їх чисельність упродовж жовтня п.р. зменшилась на 5% і за станом на 1 листопада 2013р. склала 27,5 тис. осіб, з яких 60,8% становили жінки, 44,5% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 30 осіб розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 16% працівників сфери торгівлі та послуг, 15% – службовців, керівників, менеджерів, 13,1% – робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 12,7% – кваліфікованих робітників з інструментом, 12% – фахівців (у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013 року Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012 року не здійснюється).

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на 1 листопада 2013р. становив 1,4% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 1,5%, серед мешканців міських поселень – 1,3%.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом жовтня 2013р. зменшилась на 5,8% та на кінець місяця становила 9 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 23 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 22. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець жовтня 2013р. становило 3 особи. У містах (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді та Кривому Розі згаданий показник дорівнював 1 особі. Водночас у м.Жовтих Водах на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували 19 осіб, у Межівському районі – 35 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у жовтні 2013р. було працевлаштовано на 41,7% більше громадян, ніж у попередньому місяці – 4,7 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян більше половини (54,4%) складають жінки, особи у віці до 35 років – 38,1%.

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–жовтні п.р. становив 36,5%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 27,5% – у Кривому Розі до 49,5% – у Вільногірську, у районах – від 29,9% в Апостолівському до 62,4% – у Васильківському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у жовтні 2013р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 20,3 тис. осіб. Середній розмір допомоги склав 1333 грн., що на 16,2% більше рівня мінімальної заробітної плати, визначеної державою з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 жовтня 2013р., за оцінкою, склала 3296 тис. осіб. Упродовж січня–вересня 2013р. вона скоротилася на 11,8 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення збільшилось на 7,6%, що пов’язано зі зниженням рівня народжуваності з 11,2 особи на 1000 жителів у січні–вересні 2012р. до 10,7 – у січні–вересні 2013р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 70 народжених дітей.

За січень–вересень 2013р. проти аналогічного періоду 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 1718  осіб (4,9%), вибулих – на 474 особи (1,4%) і становила, відповідно, 33014 та 33342 особи.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (83,1%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (90,9%), до інших держав емігрувало 9,1%.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, упродовж січня–жовтня 2013р. обліковано 55,9 тис. кримінальних правопорушень, з яких 54,9 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 453 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, 440 – органами прокуратури та 67 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 26,5% – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 63,8% становили злочини проти власності, 11,8% – проти життя та здоров’я особи, 4,9% – злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,7% – злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 3,3% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, 3,1% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 2,4% – злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 1,7% – у сфері господарської діяльності, 1,5% – злочини проти правосуддя, по 1,4% – проти громадської безпеки та проти громадського порядку та моральності.

Упродовж січня–жовтня 2013р. обліковано 161 очевидне умисне вбивство і замах на вбивство, 282 умисних тяжких тілесних ушкодження та 37 зґвалтувань і замахів на зґвалтування.

Кількість крадіжок становила 26,8 тис. випадків, шахрайств – 4,9 тис., грабежів – 2,6 тис., розбоїв – 190 та хабарництва – 115.

Правоохоронними органами за цей період виявлено 19 осіб, які скоїли злочин у складі 5 організованих груп і злочинних організацій; закінчено 5 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами і злочинними організаціями.

Чисельність потерпілих від злочинів за січень–жовтень 2013р. становила 42,4 тис. осіб, з яких 18,2 тис. – жінки, 3,6 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ групи, 690 – неповнолітніх та 474 особи – діти до 14 років. Найбільша чисельність потерпілих (26,9 тис. осіб, або 63,5%) – від крадіжок та шахрайств, серед яких 11,2 тис. (41,7%) – жінки. У дорожньо-транспортних пригодах на території області постраждали 1,2 тис. осіб, з них 258 осіб (22%) – загинули. Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 634 особи, з яких 14,4% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 26,7% – було вбито.

Серед виявлених осіб (10,6 тис.), які вчинили злочини, 39,9% раніше вже ставали на злочинний шлях (більше половини з них мали незняту або непогашену судимість), 15,2% – знаходились у стані алкогольного сп’яніння, 8,7% – вчинили злочин у групі. Питома вага осіб працездатного віку, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 38,3%, безробітних – 32,4%. З числа осіб, причетних до злочинів, 12,3% – жінки, 3,5% – неповнолітні.

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області